Jak polepit auto: Praktické zkušenosti pod taktovkou AVS

Pro členy Asociace výrobců signmakingu ČR proběhlo 1. 3. 2017 odborné školení v polepování aut v Havlíčkově Brodě. Folie značky Hexis a další materiál pro účely školení poskytl partner akce, Comimpex Print. Celou akci vedl a odborné praktické zkušenosti včetně proškolení poskytl Jan Pokorný, který má v tomto oboru již více než desetiletou praxi.


Polep automobilu by se mohl zdát v dnešní době snadnou záležitostí. Můžeme podotknout, že polep aut nabízí mnoho firem nebo i třeba jen jednotlivců téměř na každém rohu. Ale nic není dál od pravdy. Právě na  tomto příkladu je téměř hned a nejlépe vidět kvalita nejen odvedené práce, ale i firmy a schopností osob, kterým jste zakázku svěřili. Velice brzy na polepeném autě poznáte, za co jste utratili vaše peníze a jak kvalitnímu a pečlivému výrobci jste zakázku zadali.

 

IMG_0019_800x600   IMG_0031_800x600

 

Opakování je matka moudrosti?

Abychom nic neopomenuli, zopakovali jsme si během teoretického úvodu úplné základy polepu. Od výběru materiálu, který je prvotním důležitým prvkem, přes přípravu až po samotnou realizaci. Lidé z oboru a především z členských firem AVS, toto dobře znají a tak teoretická část byla pojata hlavně jako shrnutí pro formu, a více se pak diskutovalo o konkrétních případech a řešeních.

 

IMG_0028_800x600    IMG_0029_800x600

 

Nutné čištění a příprava auta

Jedním z klíčových témat byla ukázka, jak si auto před polepem připravit. Jaké kroky usnadní práci a co jí naopak ztíží? Faktorů je hodně a dobré nápady se vždy hodí. Třeba že pomačkaná folie neznamená, že je zničená. Jak ji opět vyrovnat aby šla znovu použít? To a mnoho dalších informací zjistili na školení všichni přítomní. I banální drobnost vás může zdržet o celé hodiny. A někdy se i mistr utne. Co je v našich silách a do čeho se raději i přes všechny okolnosti nepouštět? Na záplavě dotazů bylo vidět, že toto téma trápí všechny bez výjimky a každá zakázka má své úskalí, se kterými se již naši členové setkali a hledali způsob jak jej řešit co nejrychleji a nejsnadněji, a neopomenout tak kvalitu odvedené práce.

 

IMG_0040_800x600

 

Praxe jak na to?

Polep rovných ploch je pro naše členy již klasickou záležitostí, a tak jsme přešli k hlavnímu tématu školení - polepu v problémových částech karosérie. Prolisy, kliky, světla zadní části aut a podhledy.

Každý typ auta, byť třeba jedné značky, má různě umístěné spoje a různé prolisy. Často to, co se zdá být na první pohled z jednoho kusu, je spojeno z několika různých kusů. Ukázali a vyzkoušeli jsme si jak toto řešit.

Pod vedením školitele pana Pokorného byli účastníci vyzkoušeni, jak si s takovým případem sami poradí a co dělat, když to zrovna úplně nepřiléhá. Všichni si s tím poradili velmi úspěšně. Ale pro případ došlo i na praktickou radu - když už je vše hotovo a přesto se najde nějaká nedokonalá drobnost. Třeba co dělat, když fólie mírně nedoléhá okolo kliky? Dál dotahovat folii? Ne to rozhodně ne. Většinou je jednoduší řešení to správné. Když už se vám náhodou něco takového přihodí, podívejte se, zda nejde třeba mírně posunout krytku gumy u kliky. Ne vždy to jde, ale když ano, tak i jednoduchá rada může dosáhnout kýženého výsledku.

 

V průběhu školení se účastníci dozvěděli spoustu informací a praktických příkladů. Všichni účastníci obdrželi certifikát Asociace, který zaručuje zadavatelům, že polepy automobilů provádějí podle kvalitativních standardů, které garantuje AVS.

 

Děkujeme našemu partnerovi školení firmě Comimpex Print za poskytnutí materiálu a společnosti PROSS reklama za prostory a zázemí.

 

 

Za Asociaci výrobců signmakingu ČR
Jana Loubková